Dnes je: 22. 04. 2024 | Meniny má/je sviatok: Slavomír

English | Slovensky

RSS

Späť na hlavnú stránku Prievidza.sk

Info

Kass

MsP Prievidza

Novinky

Príručky

Partneri mesta

Necpalypd.sk

VITAJTE U NÁS
Hlavný kontrolór mesta Prievidza Prvou písomnou správou, v ktorej sú údaje o Prievidzi (Preuigan), je listina uhorského kráľa Kolomana z roku 1113 a potvrdzujú sa ňou majetky benediktínskeho opátstva na Zobore. Jej vznik a rozvoj podmienila výhodná geografická poloha. Prievidza ležala na križovatke dvoch významných obchodných ciest. Už táto skutočnosť nasvedčuje tomu, že Prievidza je prastarou slovanskou osadou.
Za najdôležitejší prameň po dejinách Prievidze v stredoveku možno bez výhrad podkladať výsadnú listinu kráľovnej Márie z 28. januára 1383 vydanú pre Prievidzu, kde v texte zdôrazňuje, že lokalita Prievidza patrí medzi slobodné kráľovské mestá.
Výhodné podmienky pre rozvoj remesiel v Prievidzi viedli skoro ku vzniku cechových organizácií. Najstaršia zachovaná písomná zmienka o cechu krajčírov v Prievidzi pochádza z roku 1545.
Čiastočný obraz o hospodársko-sociálnych pomeroch Prievidze v neskoršom období nám poskytuje sčítanie ľudu z roku 1870, keď Prievidza mala 2719 obyvateľov a 388 domových čísel. Toto obdobie je charakteristické začiatkom budovania priemyselných podnikov. V roku 1875 sa dobudovala Carpathia.
Tvár mesta radikálne zmenila druhá polovica 20. storočia, kedy z pôvodne päťtisícového mestečka prudkým rozvojom priemyslu vyrástlo do dnešnej podoby.
Poďte a vítajte v našom meste, v ktorom pripadá najviac zelene na jedného obyvateľa v rámci Slovenska. Uponáhľaný svet okolo nás treba vedieť nielen vnímať a prispôsobovať sa mu, ale treba sa naučiť i zastaviť chvíľu, nadýchnuť sa a otvoriť doširoka oči. Dopriať si ten prepych a načerpať tak silu a harmóniu z minulosti pre súčasnosť.
Mesto Prievidza prejdete sem a tam za niekoľko hodín, ale prečo by sme sa mali stále ponáhľať? Veď i dávni kupci a obchodníci, ktorí chodili s tovarom, sa zastavovali v Prievidzi, aby si oddýchli pred ďalšou cestou.
Jeden básnik hovoril, že najlepšie spoznáme zem či mesto keď ich ohmatáme nohami až do únavy. Nech zavítate u nás kamkoľvek, takmer všade vás objíme náruč prírody. Každým krokom objavujú vaše oči niečo nové. Len zostať tak chvíľu stáť a vnímať tú krásu prírody, krásu mesta, krásu pulzujúceho života i tu krásu rôznorodých ľudí žijúcich v ňom.

Vítame Vás na stránkach mesta Prievidza. Pripravili sme pre Vás množstvo informácií. Dúfame, že Vám pomôžu v lepšej orientácií sa v meste i okolí, prilákajú Vás na rôzne zaujímavé miesta, na ktoré sa určite budete chcieť ešte vrátiť. Dozviete sa veľa informácií o meste Prievidza, jej kultúre, tradíciách a histórií. Ponúkame Vám množstvo typov, ktoré Vám pomôžu v rozhodovaní sa ako stráviť voľný čas, či už máte chuť na turistiku, výlety, kultúru alebo športové vyžitie.
Tak teda vitajte a plnými dúškami si vychutnávajte krásu a pohostinnosť Prievidze a jej obyvateľov.

Spolupracujúce weby: www.zoznamrealit.sk www.prievidza.virtualne.sk
Copyright © 2024     Mesto Prievidza, Námestie slobody č. 14, 971 01 PRIEVIDZA
Tel.:.+421/0/46/51 79 110     51 79 111     54 26 941     Fax: +421/0/46/542 34 74
Webmaster    Created by WebCreative.info člen skupiny HOTEL.EU s.r.o.