Dnes je: 22. 02. 2024 | Meniny má/je sviatok: Etela

English | Slovensky

RSS

Späť na hlavnú stránku Prievidza.sk
SPRAVODAJSTVO
Január 2009
Február 2009
Marec 2009
Apríl 2009
Máj 2009
Jún 2009
Júl 2009
August 2009
September 2009
Október 2009
November 2009
December 2009
ARCHÍV
Rok 2009
Rok 2008
Rok 2007
Rok 2006
Rok 2005
Spravodajstvo
Klub Bôbarov v Prievidzi je životaschopný aj po dvadsiatich rokoch

Začiatkom novembra tohto roka si členovia a sympatizanti Klubu Bôbarov so sídlom v Prievidzi pripomenuli dvadsiate výročie svojho vzniku.

Prvotnou myšlienkou pri založení Klubu Bôbarov – rodákov Prievidze bolo otvoriť domáce archívy súkromných zbierok, rôzne pamiatky, spomienky a životné zážitky z histórie mesta. Zaujímavosťou je, že jedným z iniciátorov vzniku klubu bol v tom čase Ján Sabo, ktorý nie je rodákom Prievidze, avšak za obdobie pôsobenia v metropole hornej Nitry získal k tomuto mestu takmer rodný vzťah. Nuž a prečo dostal klub rodných Prievidžanov názov Bôbari? O vzniku tohto pomenovania koluje viacero verzií. Nádych legendy má tá, podľa ktorej sa v Prievidzi pestoval bôb, rastlina, s ktorou gazdovia ohraničovali svoje polia, aby im dobytok nezničil úrodu. Starí Prievidžania chodievali do Bojníc k teplým prameňom a so sebou si na obed nosili bôbovú kašu – „pučiavku“, ktorú si zohrievali v horúcej termálnej vode a tak ich Bojničania začali prezývať „bôbarmi“.
Prvý predseda Klubu Bôbarov pán Marián Dubec hovoril o stretnutiach bôbarov ako o typických klubových stretnutiach, kde zo začiatku neexistovala žiadna členská základňa a nevyberalo sa žiadne členské. Prví bôbari sa stretávali z vlastného záujmu, kde platila zásada – kto chce prísť, nech príde, dvere má otvorené. Členovia Klubu Bôbarov sa schádzali pravidelne každý mesiac a tento zvyk sa udržiava dodnes. „Na väčšine týchto stretnutí sa zúčastňovali a stále sa zúčastňujú na pozvanie aj hostia, ktorí sa venujú histórii mesta, alebo sa podieľajú na jej tvorbe,“ hovorí podpredsedníčka Klubu Bôbarov Anna Závadská. „Za dvadsať rokov existencie klubu sa na našich stretnutiach vystriedalo mnoho pozoruhodných osobností. Boli medzi nimi historici, pracovníci múzeí, spisovatelia, politici, umelci, športovci, ale nechýbali ani významní rodáci, žijúci v Prievidzi alebo za jej hranicami. Naši členovia sa pravidelne zúčastňujú na spoločných výletoch a exkurziách za účelom poznávania zaujímavých zákutí nášho malebného Slovenska. Sme partnermi Klubu rodákov hornej Nitry, na stretnutiach ktorého sa každoročne zúčastňujeme a máme založenú partnerskú spoluprácu s Klubom Melenčiarov – rodákov z mesta Bojnice,“ dodala A. Zavadská.
Za dvadsať rokov trvania Klubu Bôbarov sa jeho členovia zišli spolu 228-krát, z toho 15-krát na stretnutiach Klubu rodákov hornej Nitry. V súčasnosti má Klub Bôbarov 51 stálych členov a 15 čestných členov, medzi ktorými nechýba primátor Prievidze Ján Bodnár a niektoré ďalšie osobnosti prievidzského kultúrneho, spoločenského a športového života. Klub Bôbarov sa za dvadsať rokov svojej existencie dostal do povedomia širokej verejnosti a jeho činnosť je často spomínaná v regionálnych médiách. V jednom článku pod názvom „Návraty domov“ sa rodák z Prievidze Otto Gubič, ktorý dlhé roky žije v Karlových Varoch v Českej republike, vyznáva: „Človek môže žiť na druhom konci sveta, ale nesmie zabudnúť, kde sa narodil, kde žil, nemôže zabudnúť materinskú reč a ak má čo i len kúsok svedomia, tak tie kontakty nesmie nikdy prerušiť.“
Pri príležitosti 20. výročia vzniku Klubu Bôbarov poprial všetkým členom klubu i jeho sympatizantom veľa úspechov v ďalšej práci a šírení dobrého mena Prievidžanov primátor mesta Ján Bodnár. Predseda Klubu Bôbarov Milan Paluš odovzdal pri príležitosti výročia klubu Pamätný list osobnostiam, ktoré sa pričinili o duchovný rozvoj a propagáciu mesta Prievidza i odhalenie bielych miest v jeho histórii.Zverejnené: 19. 11. 2009
Spolupracujúce weby: www.zoznamrealit.sk www.prievidza.virtualne.sk
Copyright © 2024     Mesto Prievidza, Námestie slobody č. 14, 971 01 PRIEVIDZA
Tel.:.+421/0/46/51 79 110     51 79 111     54 26 941     Fax: +421/0/46/542 34 74
Webmaster    Created by WebCreative.info člen skupiny HOTEL.EU s.r.o.